Sakk szakosztály

Image

A szakosztály 1982-ben kezdte meg működését 42 fővel.

Alakulásunk első évében a B.-A.-Z. megye csapatbajnokságán 14 csapat vett részt, ahol Olefin SC. az 5. helyen végzett. A további évek folyamatos munkájának köszönhetően 1996-ban a csapat feljutott az NB II.-be, ahol szép sikereket értek el versenyzőink egészen 2007-ig.
Jelenleg a csapat 21 főből áll, akik a megyei csapatbajnokságon mérik össze tudásukat.

A szakosztály tanulói nagyon eredményesen vettek részt az ifjúsági versenyeken, Diákolimpiákon. Az 1996-os bajnokcsapat tagjai (Boér József, Boér Levente, Herman Tamás és Szilágyi Zsolt) később többen is Fide minősítést szereztek.
2019 szeptemberében a Tiszaújvárosi SC sakkozója Kiss Máté megnyerte az Óvodás Magyar Bajnokságot. A TSC nagy reménysége kiváló teljesítményt nyújtott, valamennyi ellenfelét legyőzve 7 ponttal végzett az élen, megszerezve ezzel a bajnoki címet.

2015. októberében megrendezésre került az első Chess in the City - Tiszaújvárosi Kupa
3 ország 138 sakkozója 3 csoportban küzdött, a díjalap 1 millió forint volt.
Ebből 4 GM, 6 IM és 11 FM azaz 21 fő volt címviselő!
Szakmai mellékrendezvényként gyors verseny került lebonyolításra, ahol Szilágyi Zsolt FM lett a bajnok 100%-kal!
Azóta ez a nemzetközi verseny az ország egyik legjelentősebb sakkversenyévé lépett elő.

A sakk fejlesztő hatásai:

A sakk önfegyelemre, becsületességre, önállóságra, a következmények vállalására tanít. Fejleszti a logikai, stratégiai- és a taktikai gondolkodást.
Fejlődik a gyermek memóriája, a térlátása, a szem- és kézkoordinációja és képzelőereje. Növekszik a koncentrációképesség, siker- és kudarc tűrése, probléma megoldás és tanulási képesség.

Szakosztályunk folyamatosan várja a fejlődni és versenyezni akaró, vagy épp csak tartalmas szabadidős kikapcsolódásra vágyó sakkozókat.

Bővebb tájékoztatás az alábbi telefonszámon:
Baranya Sándor 30/851-8432

„A táblán ne az ellen keresd a megfelelő lépést, ahol ellenfeled van. Oda húzz erős lépést, ahol ellenfeled lesz” –Bobby Fischer

Sakk a megfizethetetlen játék

Volt egyszer Indiában egy Shehrán nevű király, aki mindenen uralkodott, csak saját unalmán nem. Egész nap csak unatkozott. Annyira unta magát, hogy végül belebetegedett a tétlenségbe. Ágynak dőlt, mintha haldokolna. Egy brahmin, urát megsajnálva, feltalált egy játékot: a sakkot. Ez a játék csodát művelt. Alig játszotta le a király az első játszmát, máris jobban lett, majd teljesen felépült.

– Mit kívánsz jutalmul? – kérdezte Shehrán.

– Semmi mást, csak búzát. Tégy a sakktábla első kockájára egy búzaszemet, a másodikra kettőt, a harmadikra négyet, és így tovább, minden kockára kétszer annyit, amennyi az előtte lévőn volt. Annyi búzaszem legyen a jutalmam, amennyi a búzaszemek száma lesz a sakktáblán összesen a duplázások után – mondta a bölcs.

– Szerény kérés! – mosolygott a király. – Beszéded rejtvényesnek hat...

– Fejtsd meg a rejtvényt, és rájössz, hogy találmányom megfizethetetlen! – válaszolt a brahmin még rejtélyesebben.

Shehrán erre hívatta tudósait, hogy oldják meg a talányt. Azok neki is álltak, és kiszámították, hogy a kérés teljesítéséhez az országban található összes búzaszem is kevés.

A bölcs előre gondolkodott, tervezett, és furfangos kérésével túljárt az uralkodó eszén. Vagyis pontosan azt tette, ami a sakkozás lényege.

Vajon Te meg tudod fejteni a rejtvényt, hány búzaszem kellett volna a kérés teljesítéséhez?